Szakértőink összegyűjtötték a négy leggyakoribb okot, amelyek miatt általában meghiúsulnak a hitelből finanszírozott ingatlanvásárlások.
Mi miatt bukhatod el lakáshiteledet az ingatlanvásárlás során?
Az adásvételi szerződés megkötése során jellemzően megfizeted a foglalót is a lakásvásárlással kapcsolatban. (Ennek összege jellemzően a vételár 10 százaléka szokott lenni.) Márpedig ezt az összeget elbukod abban az esetben, ha a szerződés miattad hiúsulna meg. Ha nem kapod meg a lakáshitelt, akkor az alapesetben a te hibádban számít, éppen ezért érdemes előzetesen utána járni az alapvető banki feltételeknek, elvárásoknak.
Elfogadható az ingatlan fedezetként?
Az első lehetséges buktató maga a megvásárolni kívánt ingatlan. Az igénylés utáni első lépés, hogy az értékbecslő szemrevételezi az ingatlant és megállapítja annak az értékét. Abban az esetben, ha a meghatározott forgalmi értéke nem éri el az elvártakat, nem megfelelő az állapota, vagy egész egyszerűen nem teljesíti a hitelhez szükséges kritériumokat, akkor jövedelemvizsgálat nélkül automatikusan visszautasítják az igénylésedet.
Érdemes lehet előzetesen felbecsültetni a lakás értékét. Ezzel a lépéssel már előzetesen – az adásvételi szerződés megkötése előtt – megtudhatod, hogy megfelel-e a ház a banki elvárásoknak. Ha nem, akkor megspórolhatod az adásvételi szerződést készítő ügyvéd díját és a foglaló összegét sem kockáztatod.
A jövedelmed és meglévő törlesztőrészleteid
A banki hitelképesség vizsgálat során ellenőrzi a bank, hogy rendelkezel-e elegendő jövedelemmel a kívánt hitelösszeghez. A fizetésednek el kell bírnia az új hitel törlesztőrészletét, ezen vizsgálatnál a bankok a meglévő kölcsöneid havi törlesztőivel is kalkulálnak. Sőt a meglévő hitelkeretek – folyószámlahitel, hitelkártya – teljes keretösszegének 5 százalékát is törlesztőrészletnek tekintik a pénzintézetek függetlenül attól, hogy mennyit költöttél el belőle.
Továbbiakban még nagyító alá kerül az is, hogy mióta tart a munkaviszonyod a jelenlegi munkahelyen. Ezzel kapcsolatban a főbb kritériumok:
Alkalmazott esetén elvárt minimum 3 havi munkaviszony.
Vállalkozó esetén szükséges NAV jövedelem igazolás, NAV nullás igazolás és adóbevallás az előző lezárt üzleti évről.
Ha ezen feltételek mellett, nem elérhető a kért hitelösszeg, akkor adóstárs bevonására van lehetőség. Ebben az esetben ugyanis kettőtök együttes jövedelmének kell elbírnia a kölcsön törlesztőrészletét.
Minimális elvárt saját megtakarítás, önerő
Minimum elvárt önerő a forgalmi érték 20%-a. Önerőnek tekinthető a készpénzen kívül lakástakarékpénztári megtakarítás, örökség, saját- és egyéb igazolt forrásból származó megtakarítás. Pótfedezet bevonásával emelhető az igényelhető lakáshitel összege, ebből a szempontból ez is önerőnek minősülhet. (A vásárlásra kinézett ingatlan mellett másik, meglévő házat is bevonhatsz a hitelügyletbe, ezt az ingatlant szokás pótfedezetnek is nevezni.)
Csok állami támogatás vagy Babaváró hitel a meghatározott feltételek mellett fogadható el önerőként. (Erről részleteket az alábbi cikkünkben olvashatsz.) Azonban ha személyi kölcsönt vettél fel az elmúlt 90 napban, akkor a bank ezt az önerő megfinanszírozásának tekinti, amely szintén elutasítást jelent.
Bankszámlakivonaton szereplő információk
Beérkező jövedelem: A beérkező tételek között elsőnek azt nézi meg a bank, hogy a munkáltatói igazoláson szereplő nettó fizetésed megérkezik-e minden hónapban a bankszámládra.
Szerencsejáték: A „szerencsejátékozás” kis mértékben megengedett, de ha nagyobb összegben fogadnál, akkor automatikusan elutasításra kerül a hitelkérelem.
Rejtett tartozások: A bankszámla továbbá árulkodik olyan tartozásokról, amelyek a khr-ben (Központi Hitelinformációs Rendszer-ben) nem szerepelnek.
Túlköltekezés: Túlköltekezésnek nevezzük, ha a bankszámlán lévő pénzösszeg teljes egészében el lett költve, sőt a számlaegyenleg még mínuszba is lement és már a hitelkeretedet használtad.
Természetesen minden egyes hitelügyletet egyedileg meg kell vizsgálni annak érdekében, hogy ezeket a buktatókat elkerüljük. A felsoroltak tájékoztató jellegűek, még ezen kívül egyénileg sok más eset is felbukkanhat. Mielőtt belevágnál a vásárlásba, érdemes a Bankmonitor hitelszakértőinek a segítségét kérni, hogy előre átnézzétek, hogy a te esetedben milyen buktatók, problémák merülhetnek fel. (Forrás: Bankmonitor.hu)
Töltsd ki lakáshitel kalkulátorunkat és díjmentesen konzultálhaszt munktársainkkal, hogy elkerüld a buktatókat:
https://bankmonitor.hu/embed/lakashitel/?source=KUKOLA_MIHALY&consultant=kukola_mihaly%22%20width=%22380%22%20height=%22640%22%20frameborder=%220%22%20scrolling=%22no%22%3E%3C/iframe%3E